Sposoby na komary

Czerwone, opuchnięte bąble, niemiłosiernie swędząca skóra a czasem nawet uczulenia… Z wyjątkiem poparzeń słonecznych nie ma chyba nic bardziej uciążliwego niż komary męczące nas w okresie letnim. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie każdy komar chce nas jednak ukąsić. Robią to...

post image

Czerwone, opuchnięte bąble, niemiłosiernie swędząca skóra a czasem nawet uczulenia…

Z wyjątkiem poparzeń słonecznych nie ma chyba nic bardziej uciążliwego niż komary męczące nas w okresie letnim. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie każdy komar chce nas jednak ukąsić. Robią to bowiem jedynie samice pozyskujące od nas proteiny niezbędne im do złożenia jaj. Owady te mimo bycia dokuczliwymi, są również bardzo ważnym elementem ekosystemu, samce odpowiadają przecież za zapylanie kwiatów w związku z tym ciężko jest wyeliminować całą ich populację…

Jak więc sobie z nimi poradzić?

Komary wyczuwają swoje pożywienie przede wszystkim dzięki termolokacji, wydalanemu dwutlenkowi węgla oraz kwasowi mlekowemu zawartemu między innymi w naszym pocie. Wniosek jest prosty, aby zmniejszyć szanse na ugryzienia należy przede wszystkim często brać prysznic. Istnieje wiele naturalnych sposobów na zniechęcenie owadów i stoją za nimi przede wszystkim zapachy. Zdecydowanie wartymi wypróbowania są olejki eteryczne między innymi: lawendowe, cytrusowe, rozmarynowe czy tymiankowe. Można stosować je np w kominku terapeutycznym. Kolejnym ciekawym pomysłem jest hodowla odpowiednich roślin odstraszających naszych nieprzyjaciół. Do tych które skutecznie trzymać ich będą z daleka od naszego ogrodu należą: mięta, komarzyca, kocimiętka czy koper.

Co jeśli to za mało?

Żaden z powyższych sposobów nie jest 100% ochroną od komarów. Co więc jeśli owady są bardziej uparte niż się tego spodziewaliśmy? W sklepach znajdziemy ogrom różnych preparatów… Warto jednak pamiętać o tym, że te działające naprawdę skutecznie mają w swoim składzie związek chemiczny DEET o stężeniu minimum 20%. Jest to składnik który wchłania się przez skore w związku z tym po każdym jego użyciu należy go porządnie zmyć. Poniżej znajdziecie pare naszych ulubionych oraz sprawdzonych propozycji produktów z VACO.

CZY WIESZ ŻE…

Związek DEET został opracowany przez chemików armii USA po doświadczeniu zdobytym w walkach w wilgotnych lasach zwrotnikowych podczas II Wojny światowej i od tej pory stosowany jest na całym świecie?

← Powrót